Léčba fixními rovnátky

Fixní aparát se zhotovuje individuálně v ústech pacienta z různých komponent a je tedy pevně umístěn na zubech pacienta.  Základní komponenty fixního aparátku jsou kroužky a zámky, které se nalepují na zuby. K nim se potom přivazují různé dráty.

Fixní aparáty se dají použít v každém věku. Jsou-li indikovány u menších dětí ve věku do 10 let, mluvíme o malém fixním aparátku, který je připevněn jenom na několika zubech.

Doba léčby fixními aparáty je průměrně 2 - 3 roky, pak následuje retence, tedy udržovací fáze léčby.   K retenci se nejčastěji používají snímací aparátky a retenční dráty.

Výhodou léčby fixním aparátem je mnohem rychlejší efekt, než u snímacího aparátu. Fixním aparátem můžeme provádět i velmi rozsáhlé a přesné pohyby zubů. Některé vady bez tohoto aparátu vůbec neumíme vyléčit.

Nevýhodou fixního aparátu je finanční náročnost, častější kontroly  a nutnost dodržování dokonalé hygieny dutiny ústní.

Součásti fixních aparátů:

  • Kovové  zámky – standardní provedení aparátu.  Do zámků na zubech je vložen drát, který je vyrovnává.  Aby drát nevypadl ze zámků, je k nim připevněn takzvanou ligaturou. Ta může být kovová – drátěná nebo gumová ( bezbarvá i různě barevná).  Existují i samoligovací zámky, které nepotřebují ligatury. Léčba těmito zámky je rychlejší,  ale zámky jsou dražší.
  • Keramické zámky – jsou esteticky přijatelnější variantou zámků. Vyrábějí se i samoligovací.
  • Lingvální zámky – jsou nalepené na vnitřní straně zubů a jsou tedy téměř neviditelné.  Je to ale ordinačně i laboratorně nejnáročnější práce a nedá se aplikovat  u všech typů vad.

 


Kontakt

MUDr. František Filipi www.rovnatka-brno.com, www.toporto.cz

Jana Babáka 11 (budova H)
612 00 Brno


Tel.: 601332110